Forum Forum o psach Strona Główna Forum o psach
forum o psach
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak dbamy o nasze psiaki??????????????????????????????

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o psach Strona Główna -> Pielęgnacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Laurencja
Gość






PostWysłany: Pon 20:20, 21 Lis 2005    Temat postu: Jak dbamy o nasze psiaki??????????????????????????????

Siemka Very Happy.A tak wogule chciałabym poruszyć temat tego jak dbay o nasze psiaki Razz
Powrót do góry
Nooonononnoo
Gość






PostWysłany: Pon 20:21, 21 Lis 2005    Temat postu:

I to jest myśl laska:P.A tak wogóle podaj mi tojego bloga albo numer kom
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Pon 20:21, 21 Lis 2005    Temat postu: Re: Jak dbamy o nasze psiaki??????????????????????????????

Laurencja napisał:
Siemka Very Happy.A tak wogule chciałabym poruszyć temat tego jak dbamy o nasze psiaki Razz
Powrót do góry
Lolla
Gość






PostWysłany: Pon 20:25, 21 Lis 2005    Temat postu: Ja???????????????////////

Ja np. wyczesuje 1 raz w tygodniu mojego psiaka oczywiscie tez daje u witaminy i kostki do gryzienia.Pozdrowienia dla tworcy tego forum teraz ci ktorzy interesuja sie psiakami maga cos o nich sie dowiedzieć
Very Happy Smile Surprised Razz
Powrót do góry
Anonimowa
Gość






PostWysłany: Czw 15:33, 08 Gru 2005    Temat postu:

Co, to forum nie ma admina, że taki bałagan???? Twisted Evil Twisted Evil
Powrót do góry
hanulcia1992




Dołączył: 10 Gru 2005
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 12:30, 10 Gru 2005    Temat postu: Mm... ;)

Ja wyczesuje mojego psiaka 1 w tygodniu, myje mu zęby do 2 dni ( Wink ), kąpie go raz na pół roku, do jedzenia daje mu 3 łyżki witamin i oczywiście daje mu specjalnie kostki, dzięki którym pies będzie miał świeży oddech i mocne dziąsła Cool

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Agatka
champion



Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 627
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Węgrów

PostWysłany: Wto 16:04, 20 Lut 2007    Temat postu:

Noooooo napisał:
I to jest myśl laska:P.A tak wogule podaj mi tojego bloga albo numer kom

Przydał by sie moderator Razz Takie błedy Wink Co tak odrazu numer komórki albo blog ?? Przecież ty jej nie znasz.. mysl troche Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gela:*
Administrator



Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 691
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:32, 27 Lut 2007    Temat postu:

Hey jak wiecie istnieją też salony dla psów i kotów.W tych salonach napeno znajdziemy miłą i fachową obsługę. Uważam że domowe pielęgnacje są jak najbardziej wskazane , ale mały wypad na przegląd ogólny naszego psiaka nie zaszkodzi mu wcale , wręcz przeciwnie. Idąc do salonu z naszym pupilkiem możemy dowiedzieć sie dużo ciekawych rzeczy jak np. Jak czyścić uszy żeby ich nie uszkodić psiakowi itp... Oczywiście nie zapominajmy też o wizycie u weterynarza który też może dać nam jakieś rady... Jeśli macie jakieś pytania to piszcie:D

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Agatka
champion



Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 627
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Węgrów

PostWysłany: Wto 18:42, 27 Lut 2007    Temat postu:

ja nie mam pytan, bo u mnie w miejscowości nie ma salonów dla psów (niestety). Jest tylko hurtownia psich karm Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gela:*
Administrator



Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 691
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:17, 27 Lut 2007    Temat postu:

aha

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
AndziaW




Dołączył: 23 Mar 2008
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:17, 23 Mar 2008    Temat postu:

Ja swojego owczarka niemieckiego codziennie czeszę - to usuwa kurz i sfilcowaną sierśc a po takim zabiegu sierść jest gładka i błyszczaca no i pies zadowolony. Kąpiel tylko z przypadku gdy pies się wytarza w czymś smierdzącym..

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
balto
baby



Dołączył: 20 Cze 2010
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:25, 20 Cze 2010    Temat postu:

Ale tu syf..no ale dobra.

Kąpiel

Częstotliwość kąpieli psa jest zależna od rodzaju jego szaty, zdecydowanie częściej będziemy kąpać rasy o długiej sierści, np. yorkshire teriera, maltańczyka niż krótkowłose.
Należy pamiętać o tym, aby do kąpieli używać zawsze kosmetyków przeznaczonych tylko dla zwierząt, ponieważ psia skóra ma całkiem inną fizjologię od skóry człowieka i nie toleruje kosmetyków stosowanych przez ludzi. Błędem jest również stosowanie np. szamponu czy oliwki dla niemowląt.
Na polskim rynku jest bardzo szeroki asortyment szamponów dla psów, zarówno krajowych, jak i importowanych. Niektóre z nich są dość drogie, zwłaszcza te renomowanych firm zagranicznych, ale z kolei są to ekonomiczne w użyciu koncentraty starczające nam na bardzo długo i po pewnym czasie dojdziemy do wniosku, że wydatek rzędu 30-40 zł i tak nam się opłacił.
Dobry szampon dla psa, oprócz delikatnych detergentów myjących powinien mieć w swoim składzie jeszcze pielęgnujące składniki. Do wyboru mamy szampony z zawartością różnych olejków, np.: migdałowego, kokosowego, z drzewa herbacianego, jojoba, z orzechów nerkowca, z dodatkiem protein, witamin, D-panthenolu, ziół, gliceryny, wyciągów owocowych itd... . Inne szampony przeznaczone są dla kotów, jeszcze delikatniejsze produkuje się z myślą o szczeniętach. Niektóre firmy zagraniczne opracowały specjalne szampony dla psów szorstkowłosych, które nie zmiękczają sierści, natomiast podkreślają naturalną twardość włosa. Oprócz delikatnych szamponów pielęgnacyjnych, warto również zwrócić uwagę na te o działaniu leczniczym, np.: przeciwłupieżowe (z dziegciem i biosiarką, rumiankowe) oraz bakterio i grzybobójcze (z dodatkiem jodoforów) do okresowej profilaktyki bakteryjnych i grzybiczych schorzeń skóry, choć często stosowane są też przy uczuleniu na pchły, zapaleniu łojotokowym skóry i świądzie.

W utrzymaniu włosa w dobrej kondycji pomiędzy kąpielami pomoże nam odżywka, lanolina i olejek (oczywiście wszystko dla psów). Na polskim rynku niewiele jest artykułów rodzimej produkcji z tej serii, częściej są to kosmetyki zagraniczne. Warto jednak się w nie zaopatrzyć.
Zastosowanie odżywki powoduje, że włos staje się bardziej gładki i "śliski". Zwykle stosuje się ją w formie roztworu wodnego, chociaż w miejscach, gdzie szata jest najgęstsza lub narażona na kołtuny, można ją stosować bezpośrednio. Odżywka w połączeniu z lanoliną (naturalnym tłuszczem) działa zbawiennie zarówno na sierść jak i na skórę psa, która podczas kąpieli zwykle traci swą naturalną warstwę ochronną. Powoduje też piękny połysk, pożądany zwłaszcza u ras krótkowłosych.
Długowłose yorki i maltańczyki po kąpieli płuczemy w roztworze odżywki ze specjalną oliwką, która regularnie stosowana zapobiega kołtunieniu włosa, eliminuje jego powiewanie oraz suchość skóry. Z natłuszczania sierści lanoliną i oliwką rezygnujemy przeprowadzając kąpiel poprzedzającą wystawę - wtedy ograniczamy się do użycia odpowiedniej odżywki.
Mając w wyposażeniu dobre i odpowiednio dobrane do typu sierści czworonoga kosmetyki, możemy z czystym sumieniem kąpać go często, choćby nawet co 5-7 dni (nawet tak często kąpie się yorki, maltańczyki, lhasa apso, shih-tzu i inne małe rasy długowłose. Przed kąpielą przygotujmy sobie roztwór kosmetyków i ręczniki do osuszenia psa. Oszczędzimy czworonogowi stresującego ślizgania w wannie wykładając jej dno matą antypoślizgową. Kąpiel powinna przebiegać dwufazowo; podczas pierwszej kąpieli wstępnej zmywa się piasek, tłuszcz, brud i kurz a podczas drugiej kąpieli, połączonej z masażem, sierść jest głęboko oczyszczona i pielęgnowana. Dostosujmy technikę masowania skóry do typu włosa, czyli nie "kołtunimy" długowłosych ras, ale je głaszczemy z góry w dół. Przy spłukiwaniu szamponu pamiętajmy, aby nie zalać psu nosa (może się wówczas zrazić do następnej kąpieli). Pozostaje jeszcze nałożenie roztworu odżywki, w zależności od potrzeb i spłukanie jej. Po osuszeniu sierści ręcznikiem można ją wysuszyć suszarką, modelując jednocześnie włos szczotką drucianą.
Pamiętajmy jeszcze o tym, aby nagrodzić naszego przyjaciela.
Czesanie i strzyżenie

Po kąpieli, gdy pies nieco podeschnie nakładamy na jego sierść balsam bez spłukiwania lub spryskujemy go specjalnym kosmetykiem w sprayu. Delikatnie rozczesujemy włosy susząc ciepłym (nie gorącym) strumieniem powietrza. Susząc, kierujemy powiew z góry, jednocześnie rozdzielając włos szczotką lub grzebieniem. Włoski pod oczami, na bokach uszu, wąsy i brodę czeszemy specjalnym, malutkim, gęstym grzebykiem. Trzeba uważać, żeby nie szarpać i nie wyrywać włosa. To sprawia psu ból i może skutecznie zniechęcić go do czesania. W zależności od wzorca rasy psa czeszemy zgodnie z naturalnym kierunkiem układania się sierści lub pod włos. Strzyżenie psów nie jest łatwą czynnością, jeżeli nie mamy o tym żadnego pojęcia a chcemy aby nasz york prezentował się ładnie na wystawie proponuję wizytę w salonie dla psów.
Higiena uszu

Higiena uszu to bardzo ważny element pielęgnacji psa. Nie należy jednak robić tego na zapas. Gdy stwierdzisz nadmiar woskowiny w uchu, usuń ją bardzo delikatnie miękkim wacikiem. Do pielęgnacji uszu mogą się również przydać specjalne płyny, dostępne w gabinetach weterynaryjnych lub sklepach zoologicznych. W zależności od rodzaju, płyn taki wstrzykuje lub wkrapla się do ucha, lekko masuje i po kilku minutach bardzo łatwo usunąć zanieczyszczenia. Ciemna wydzielina, strupy, zaczerwienienie, ból w uchu drapanie uszu czy częste potrząsanie przez zwierzaka głową powinny Cię zaniepokoić i powinieneś natychmiast udać się ze swoim pupilem do weterynarza. Takie objawy mogą świadczyć o pojawieniu się infekcji.
Pielęgnacja oczu

Codziennie należy kontrolować stan oczu psa. Gdy tylko zauważysz w kącikach wydzielinę, usuń ją czystym, zwartym wacikiem, który możesz nasączyć ciepłą, przegotowaną wodą, esencją herbacianą, roztworem soli fizjologicznej lub naparem ze świetlika lekarskiego. W gabinecie weterynaryjnym lub sklepie zoologicznym kupisz także specjalny płyn do przemywania oczu. W przypadku dużych ilości wydzieliny z oka, zaczerwienienia lub innych, niepokojących objawów koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Pielęgnacja zębów

U psów żywionych mokrą karmą często pojawia się na zębach kamień, który sam w sobie nie jest szkodliwy ale podrażnia dziąsła, co może z czasem doprowadzić do stanu zapalnego. Kamień nazębny można usunąć tylko w gabinecie weterynaryjnym, jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Dlatego lepiej zapobiegać powstaniu kamienia nazębnego. Pomocne w tym będzie podawanie suchej karmy o dużych chrupkach, która podczas jedzenia oczyszcza zęby. Jako nagrodę możemy podawać pupilowi specjalne gryzaki, które są smaczna i mają kształt specjalnie przystosowany do oczyszczania zębów. Można również czyścić zęby psa specjalną szczoteczką i pastą przeznaczoną do tego celu. Nie należy używać ludzkich szczoteczek, które mogą bardzo podrażnić psie dziąsła. Ludzkie pasty natomiast zawierają związki, które mogą być dla Twojego pupila szkodliwe.
Obcinanie pazurów

Psy które dużo biegają, zwłaszcza po piaszczystych i betonowych nawierzchniach w sposób naturalny ścierają sobie pazury i nie ma potrzeby ich obcinania. Kontrolować jednak trzeba tzw. "piąty pazur", który jeśli nie jest obcinany potrafi rosnąć w kółko i boleśnie uwierać.

Pazury psów, które żyją w mieszkaniach wymagają stałej pielęgnacji. Należy je często obcinać specjalnymi cążkami, by nie dopuścić do przerostu. Jest to zabieg delikatny. Wzdłuż pazura biegnie bowiem naczynie krwionośne i zbyt krótkie obcięcie może spowodować ból i krwawienie. Jeśli mamy wątpliwości lepiej zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który skróci paznokcie i pouczy jak samemu w przyszłości radzić sobie z tym problemem.

W zimie konieczne jest usunięcie włosów między opuszkami palców, w przeciwnym wypadku śnieg przylega w tym miejscu do sierści, tworzy lodową kulę i utrudnia psu chodzenie. Sól rozsypywana na ulicach może powodować podrażnienia , warto więc od czasu do czasu myć psu łapy a przed wyjściem na spacer posmarować opuszki maścią witaminową.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o psach Strona Główna -> Pielęgnacja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin